הרצאות

תפריט הרצאות

מקבץ מרענן מתפריט 2018 

 

1. ההבדל בין משא ומתן ל-Negotiations: על פערים תרבותיים במשא ומתן

הרצאה המיועדת לקהל המנהל משא ומתן בינתרבותי בכל רמות הסחר והניהול: ייבוא, ייצוא, ספקים, לקוחות, זכיינים וכל שת"פ בינלאומי אחר, ומדגישה את ההבדלים המרכזיים בין תרבות המשא ומתן הישראלית ותרבויות אחרות: ארה"ב, אירופה, רוסיה, סין והודו.

2. "בעסקים לא לוקחים בני ערובה" - לקחים ממשא ומתן לשחרור שבויים למשא ומתן עסקי

ההרצאה, המלווה בקטעי סרטים רבים, פותחת בפני השומעים פתח לעולם מרתק של משא ומתן משברי לשחרור חטופים ובני ערובה, ומציגה את הלקחים המרכזיים שניתן ליישם בעולם העסקי, מתוך תורות הפעולה של נושאים ונותנים במצבי משבר. *להרצאה זו קיימת גרסא מותאמת לניהול ושימור לקוחות

3. "ועד הבית" – משא ומתן סביב התארגנות עובדים – טעויות מיותרות

ועדים מנהלים משא ומתן עם הנהלות באופן קבוע. המציאות הדינמית משנה לעיתים תכופות את מאזן הכוחות, את הגיבוי הפוליטי של הועדים או ההנהלות, את שורת הנושאים לדיון, וגם את הדינמיקה הפנימית בתוך הועד, במיוחד עם צמיחתו של דור חברי ועדים צעירים (דור ה-Y) וכזה שמאפשר להשיג תוצאה טובה מבלי לשחוק את מערכת היחסים של הצדדים. 

4. משא ומתן בסחיטה קיברנטית

סקר שנערך בשנת 2014 בקרב מאות מנהלי אבטחת מידע בארה"ב מגלה ששליש מהם היו מנהלים משא ומתן עם האקרים על מנת למנוע נזק או אבדן מידע. חברות אבטחה, חברות מודיעין, חברות ביטוח ומשרדי עורכי דין מוצאים עצמם נאלצים לנהל משא ומתן באירועי סחיטה קיברנטית, אולם ספק האם הטכניקות והכלים המיושמים בעולם העסקי אכן רלוונטיים לעולם של משא ומתן עם פושעי רשת. הצצה נדירה הן על כללי האצבע להתנהלות ראשונית והן מספר מקרי מבחן בתחום. 

5. "המשא ומתן מתחיל רק כשהחוזה נחתם" על אתגרי יישום במערכות יחסים ארוכות טווח

מערכת יחסים ארוכת טווח בין ספק ללקוח היא כמעט כמו מערכת זוגית. עליות ומורדות ושינויים בקצב מהיר אשר עלולים לכרסם ולאיים על הסכמים אסטרטגיים. מהם הסיכונים המסתתרים בעולם חתימת החוזים? כיצד מנהלים אותה בצורה אפקטיבית? כיצד פותחים הסכמות? איך לוודא שאנו ערים ומטפלים בהם נכון בדגש על הבדלים בינתרבותיים? כיצד נמנעים מלהיכנס לפנקסנות? כיצד מגדירים מנגנונים לפתיחת הסכמות ואיך מנהלים משא ומתן כשלא הוגדר מנגגון כזה. 

6. "לחגור חגורות": רגעים קריטיים בתהליך משא ומתן 

תהליך המשא ומתן משופע ברגעים קריטיים היכולים להוביל אותו לפיצוץ מיידי או לשמש כשלב בדרך לחתימת הסכם. רגע קריטי במשא ומתן הוא רגע מפתיע אשר תופס אותך לא מוכן, ובעיקר – תופס אותך בבטן. אלו סוגים של רגעים קריטיים יש? עד כמה הם מסוכנים לתהליך ומה חייבים לעשות כדי לא ליפול בהם, ואפילו למנף אותם לתוצאה טובה יותר? הרצאה זו מעניקה למנהלים ולמנהלי משא ומתן את מפת הדרכים לאותם רגעים קריטיים ואת הכלים המקצועיים כיצד לעבור אותם בשלום.

7. משא ומתן עם דור ה-Y

דור ה-Y כבר אינם ילדים. לא רק שהם משתלבים בשדרות הניהול, אלא לפעמים הם גם מקבלי ההחלטות הרלוונטיים ביותר. עדיין, מדובר בדור אשר מנהל משא ומתן באופן שונה בתכלית משחקנים אחרים בזירה. היכולת לנהל מולם או איתם תקשורת אפקטיבית או לחילופין היכולת להסביר לדור ה-Y כיצד לנהל משא ומתן אפקטיבי עם "הזקנים" – הפכו כבר מזמן ליכולת ניהולית הכרחית.

8. משא ומתן ואייקידו 

הפילוסופיה מאחורי תורת האייקידו – ויישומיה לעולם המשא ומתן. סדנא יחודית שעיקרה הבנה, לימוד והטמעה של הדינאמיקה המתחוללת בתהליכי משא ומתן באמצעות לימוד עקרונות האייקידו אשר אינה רק אמנות לחימה אלא בעיקר פילוסופיית חיים שמטרתה לשלב יכולות גוף ונפש למען סביבה מאוזנת יותר. הסדנא משלבת תכנים תורתיים וכלים אופרטיביים אשר יתורגלו באמצעות סימולציות ומשחקי תפקידים, לצד אימון אייקידו על מזרן פעילות לשם הכרת עקרונות תורת הלחימה. בשיתוף מאסטר אייקידו - נצ"ב (גימ.) שמוליק זולטק, פסיכולוג, לשעבר ראש צוות המשא ומתן המשטרתי.

9. משא ומתן ומגדר

על גברים, נשים ומה שביניהם בעיקר סביב שולחן המשא ומתן עסקי. ההבניה החברתית תופסת נושאות ונותנות כפחות אפקטיביות מאשר גברים. נשים נתפסות, סטריאוטיפית, כנמנעות מסיטואציות לעומתיות מתוך מחשבה כי לא יגיעו לתוצאות טובות. מאידך, מחקרים מעידים כי לנשים דווקא יש חוזקות החיוניות לניהול משא ומתן אפקטיבי. הרצאה מרתקת הסוקרת את ההבדלים המגדריים בניהול משא ומתן לצד האתגר המגדרי במשא ומתן עסקי ומעל הכל את התובנות המעשיות באמצעותן ניתן למנף את ההבדל המגדרי על מנת להגיע לתוצאה טובה יותר. אפשר לנסות גם בבית. 

10. עקרונות בניהול משברים

"משבר" אינו רק משבר תקשורתי. משבר בארגון הוא אירוע אשר התמודדות עימו מחייבת שימוש במשאבים חיצוניים. הרצאת המבוא תציג מאפיינים של התנהלות משברית, את האבחנה בין "משבר" ל"הפתעה", את העקרונות להפעלת מערך ארגוני שונה כדי להתמודד בהצלחה עם משבר, את מכלול היכולות הנדרשות להתמודדות עם משבר ואת העקרונות להפיכת המשבר להזדמנות עסקית וארגונית. 

11. תכנון תרחישים

חשיבה תרחישית (Scenario Planning) היא כלי מרכזי בתכנון אסטרטגיה עסקית, ציבורית או מדינית, אשר פותח בארה"ב בשנות ה-70, ומאז מתחזק השימוש בו ככלי המרכזי להתמודדות עם שינויים לא צפויים במערכות מורכבות. הכלי הותאם למציאות העסקית בישראל והוא משמש כתשתית לסימולציה אסטרטגית המועברת בשילוב בכירי המומחים לאסטרטגיה בישראל.  (סדנת תכנון תרחישים מחייבת לפחות 4 שעות ומוגבלת ל-12 משתתפים). 

12. "על מה הוא מדבר?" על כשלי תקשורת קלאסיים במשא ומתן

משא ומתן אפקטיבי מתבסס בראש ובראשונה על תקשורת בריאה בין שני הצדדים. אולם הדרך בה עובד המוח האנושי בקליטה ועיבוד של מידע מייצרת כשלים נפוצים אשר רק אם נהיה מודעים להם, ונדע את הכלים להתמודד איתם – נוכל לשפר את יכולות המשא ומתן שלנו, ולא רק בעבודה.!

13. "בול בפוני!" טכניקות שכנוע טקטיות במשא ומתן

מה ההבדל בין מניפולציה וטקטיקה, ועד כמה ניתן להפעיל טקטיקות פסיכולוגיות כדי לשכנע את הצד השני. עד כמה טכניקה היא אוטנטית ומה אסור לעשות ולהגיד כאשר מנהלים משא ומתן עסקי עם שותף, ספק או לקוח?

14. "זה הקול בראש שלך!" היבטים פסיכולוגיים במשא ומתן

משא ומתן הוא מערכת מרתקת של התרחשויות פסיכולוגיות. ממסרים בתקשורת לא מילולית ועד דפוסי התנהגות אישיות אשר לא ניתן לשנות. כיצד מזהים את החתימה הפסיכולוגית של ישיבת המשא ומתן, כיצד מדברים אל טיפוס חשדן ומה הן ההטיות הפסיכולוגיות שמהן צריך להתרחק במשא ומתן?

15. "משא ומתן מהסרטים": חשיבת משא ומתן דרך עיניים הוליוודיות

לכבות את האור, להישען לאחור ולצפות איך עושים משא ומתן מהסרטים. מיני סדנת משא ומתן חווייתית המבוססת על צפייה מודרכת  וניתוח סצנות משא ומתן מסרטים מוכרים, כאמצעי המחשה ללימוד היבטים שונים בעולם המשא ומתן. מפגש במהלכו מוקרן למשתתפים סרט קולנוע באורך מלא הכולל ומציג היבטים שונים בעולם המשא ומתן. מטרת המפגש להעשיר את עולם המשתתפים בהבנה בסיסית של תהליכי משא ומתן ע"י צפיה מונחית במסגרתה, יוצגו כלים אופרטיביים ותפיסות במשא ומתן כפי שבאים לידי ביטוי בסרט. לאחר הסרט יתקיים דיון מסכם

16. טכניקות שכנוע: מסע אל נבכי הנפש האנושית

מיני סדנא (3 שעות) המבוססת על צפייה וניתוח של הסרט "12 המושבעים", ונותנת בידי המשתתפים כלים אופרטיביים להבנת הצד השני במשא ומתן ולשכנוע אפקטיבי.

17. "ההצגה חייבת להמשך"

סדנת משחק חווייתית אשר מתמקדת בהיבטי המעטפת בתהליכי משא ומתן. ניהול תהליך משא ומתן משול  להצגה בכמה מערכות - הפקה אשר יש להקפיד על התפאורה (Setting), השחקנים (צוות המשא ומתן) הטקסט וההגשה (המהלכים הטקטיים). ניהול מתוכנן ומוקפד של המעטפת יגדילו את השליטה האפקטיבית בתהליך, ויסייעו להביא את הצד השני לנקודת הנוחות שלכם. יחד עם יורם חטב, תעניק הסדנא את יסודות המשחק, האלתור והעבודה עם הגוף כחלק מן המהלכים הטקטיים סביב שולחן המשא ומתן. תכני הסדנא יותאמו לקבוצה. 

18. למה נכשל המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים?

הרצאה המספקת מבט ייחודי אל מאחורי הקלעים של התהליכים המדיניים, ומנסה לצייר בעומק ובייחודיות מקצועית את עתיד תהליכי המשא ומתן עם הפלסטינים והעולם הערבי.

19. על מאחורי הקלעים של משא ומתן קואליציוני

למשא ומתן קואליציוני מאפיינים דינמיים השונים מכל משא ומתן אחר. רבים נדרשים לבניית שיתופי פעולה בארגון -  הדמיון בין שני התהליכים קצר ביותר. דרך הרצאה, הפעלה אינטראקטיבית וסיפורים מרתקים, יחוו המשתתפים חלק מן החוויות של משא ומתן קואליציוני תוך למידת התובנות המרכזיות מתהליך שכזה. 

 

ההרצאות משלבות קטעי סרטים, משחקונים, מיני-סימולציות והפעלת קהל ע"פ ההקשר וגודל הקבוצה.

צוות NEST תומך בשפות עברית, אנגלית, צרפתית וספרדית.

גירינו את בלוטות הסקרנות שלכם?  צרו איתנו קשר